piątek, 8 lutego 2013

NEGURĂ BUNGET





Skąd: Timisoara
Powstali w: 1995
Rodzaj muzyki:  "transilvanian black metal"  -czyli trochę black, trochę progressive, folk i atmospheric 
Aktywność: TAK 
Ilość płyt: 6
Teksty po: rumuńsku oczywiście



Negură Bunget podobno is dead.

Ale po kolei:
Negură Bunget (dla niewtajemniczonych w tajniki języka rumuńskiego - to się wymawia [bunet] a nie [bunget] :)  czyli "a black fog coming from a deep dark dense forest"  jak nam objaśnił Negru (który w ogóle swoją drogą wg mnie za dużo gada- wszystko tak powyjaśnia że nic już nie zostaje w nienamacalnej sferze mglistego domysłu) (zresztą Hupogrammos tak samo). 

Ten zespół musiał pojawić się na samym początku zestawienia rumuńskich grup metalowych, jest to bowiem chyba jeden tego typu zespół z Rumunii kojarzony faktycznie na całym świecie. Jest niczym Zeus na transylwańskim metalowym Olimpie :)
(jest a może raczej BYŁ, bo prawdziwej  NB już nie ma - ale o tym dalej).

 W skrócie: (bo jesli ktoś jest szczególnie zainteresowany Czarną Mgłą to w internecie jest cała masa materiału na ich temat)

Hupogrammos (wokal, gitara, instrumenty klawiszowe i ludowe) i Negru (perkusja) założyli w 1994 roku zespół pod nazwą Wiccan Rede.
Nagrali demo "From Transylvanian Forest"  i rok później przemianowali się na Negurę (dołączył do nich Sol Faur grający na gitarze).

Razem jako trio nagrali 4 płyty zdobywając duże uznanie i opinię jednego z najlepszych podziemnych zespołw metalowych.
Ich teksty zainspirowane były głównie naturą, rumuńskimi legendami, mitologią i duchowością.
(Jeżeli ktoś jest zainteresowany zgłębić temat ideologii NB to można sobie poczytać na ich oficjalnej stronce, Negru tam się rozpisuje na ten temat)



  
W roku 2009, już po nagraniu płyty "Om", Hupogrammos i Sol Faur opuścili grupę i założyli (zajebisty zresztą) zespół DORDEDUH.

Za powód rozpadu Hupogrammos podał „brak minimalnego rozsądku” pomiędzy członkami zespołu, w innym wywiadzie natomiast wyraźnie się już wkurzył i rozwinął tę myśl:


"Naszym celem jest rzucenie nieco światła na to co się ostatnio stało w Negura Bunget. Chcemy także zapobiec przyszłemu szarganiu nazwy Negura Bunget i naszej przeszłej działalności. Chcemy, aby nasza decyzja była właściwie zrozumiana i aby fani i media zostali właściwie poinformowani o obecnym stanie rzeczy. Jesteśmy to winni tak opinii publicznej jak i samej kapeli. Nie mamy zamiaru wzniecać personalnej wojenki między nami a naszym byłym pałkerem Negru. Nie chcemy wywoływać publicznego skandalu, ale pewna granica została przekroczona i przyszedł czas na to, aby stanąć i walczyć o to w co wierzymy.

W ostatnim 'oficjalnym' oświadczeniu Negura Bunget pewne rzeczy poszły za daleko. Nie możemy ścierpieć egoistycznych i chciwych zachowań jednej osoby. Nie zgadzamy się z tym jak nasze sprawy przedstawiane są światu. Tak naprawdę, nasza decyzja o wystąpieniu z zespołu wynikła z egoistycznego zachowania naszego pałkera Negru i jego braku zdolności do komunikacji, możliwości pracy w zespole a także jego braku szczerości.

Początkowo chcieliśmy powstrzymać się od komentarzy na temat rozpadu zespołu. Wszyscy zgodziliśmy się na zakończenie naszej wspólnej pracy i wydanie prostego, mało spektakularnego oświadczenia dla prasy, tak, aby nasze osobiste animozje nie stały się ogólnie znanym tematem. Wszyscy członkowie doszli do porozumienia, że żaden z nich nigdy nie będzie już używał nazwy "Negura Bunget" jako, że zespół w swojej postaci został pogrzebany przez wszystkich jego trzech członków. Opublikowanie przez Negru całkowicie odmiennego od ustaleń oświadczenia jest kolejnym dowodem na jego brak szacunku do innych członków i jego własnego zespołu. Stawia to pod znakiem zapytania jego honor skoro w swoich zachowaniach kieruje się on jedynie swoim osobistym interesem.

(...)

My, Sol Faur i Hupogrammos, którzy stworzyliśmy prawie całą muzykę i teksty dla Negura Bunget, oświadczamy niniejszym, że zespół ten jest martwy. Jakakolwiek jego kontynuacja brzmi dla nas jak jakaś komedia lub żart."



Jaśniej się chyba już nie da :)

Do osamotnionego Negru dołączyli: 

Ageru Pământului - wokal, perkusja i ludowe piszczałki 

Corb - wokal, gitara

Spin - gitara

Gădineţ  - bas + nai (czyli takie coś:





i kobietka Inia Dinia - grająca na klawiszach a potem również na instrumentach ludowych
(byli to ludzie którzy już wcześniej występowali z zespołem na trasach)



W nowym składzie nagrali 2 płyty ( "Măiestrit" i "Vîrstele Pamîntului") , które spotkały się z bardzo pozytywnym odbiorem. 
Następnie Corb i Spin odeszli (zostali wyrzuceni?) i załozyli zespół Syn Ze Sais Tre (o nim innym razem)

Ich miejsce zajęli: Fulmineos (gitara) i Urzit (kolejna gitara), a w 2012 wokalista Ageru Pământului został zastąpiony przez niejakiego Stefana "Chakravartin" (Stefan urodził sie w 1988 roku, gdy Negura nagrywała swoje demo koleś miał 6 lat... ) 

W lutym 2013 nastąpiły kolejne roszady w zespole i rozpoczął się (kolejny) nowy etap jego działalności, gdyż z zespołu odeszedł (zanim chyba zdążył coś nagrać) wokalista Stefan (zaangażował się na chwilę w nowy projekt KISTVAEN ale już tam nie śpiewa)  i "klawiszówka" Inia Dinia (ona z kolei zaangażowała się w poboczny projekt Negru- zespół DIN BRAD).

Najnowsze niusy z kwietnia 2013 są takie że skład zespołu ponownie jest kompletny:

Negru - perkusja, ksylofon
Tibor Kati - wokal, gitara, klawisze
Oq (Adrian Neagoe) gitara, wokale, klawisze
Petrică Ionuţescu - flet, nai, instrumenty ludowe
Ovidiu Corodan - bas
Vartan Garabedian - instrumenty perkusyjne
Mtz (Mihai Neagoe) - sound design
Daniel Dorobanţu - design vizual




Negru

Udało mi się być na koncercie NB na festiwalu Brutal Assault w 2009 roku, grali około 15 w pełnym słońcu, co niestety kiepsko się łączy z "czarną mgłą płynącą z głębi ciemnego gęstego lasu" .... 
Wtedy jeszcze nie byłam tak zapalonym rumunofilem, tak że słuchałam koncertu z połową tej uwagi jaką bym przyłożyła dziś ..
Ale oczywiście i tak było spoko :)

DYSKOGRAFIA:




"From Transilvanian Forest" (1994) demo, można by tego nie zaliczać do wydawnictw Negury, bo powstało jeszcze pod szyldem WICCAN REDE, do którego należał Hupogrammos; jeszcze miejscami odrobinę siermiężne ale jak na demo to czapki z głów, już zapowiada przyszłą wielkość :) Teksty jeszcze po łacinie i angielsku

Tracklist:
A:
1. Vallachorum Tyranorum
2. Transilvanian Fullmoon Vampirism
B:
1. De Silvae Transilvaniae
2. Immortality's Elegy: The Vampirism




"Zîrnindu-să" (1996) (niedosłownie rzecz biorąc coś na kształt "Gdy zapada zmierzch"), pierwsza płyta i duży progres w stosunku do dema (ja szaleję np na punkcie kawałka "Din Afundil Adincului Intrupat", w tym albumie pierwszy raz muzycy zaczęli próbować łączyć black metal z tradycją lokalną, tytuły piosenek sa w archaicznym rumuńskim
album wydany pod auspicjami Bestial Records

Tracklist:
1. Blǎznit
2. Negrii
3. In miǎz de negru
4. din afundul adîncului întrupat
5. Pohvala hulǎ
7. Dupre reci  îmbre
8. Vel proclet




"Sala Molksa" (1998) (ze staro- rumuńskiego, trudne do przełożenia ale coś na kształt "Nieśmiertelności"), epka wydana najpierw na kasecie a rok później na płycie.Bestial Records

Tracklist:
1. "Vînt dă rău pîn Valea Iadului"
2. "Șuier de solomonar"
3. "Sala Molksa - Channelling through Art Immortal"
4. "Dîn afundul adîncului întrupat"
5. "Vînt dă rău"


"Măiastru Sfetnic" (2000) ("Mistrz doradca") - w pewnym sensie album- przełom, zespół ponownie sie rozwinął w stosunku do poprzednich dokonań, płyta w formie digipaku zaprojektowanego i wykonanego ręcznie przez członków zespołu
(Bestial Records)

Tracklist:
1. "Vremea locului sortit"
2. "În-zvîcnirea apusului"
3. "A-vînt în abis"
4. "Al locului"
5. "Bruiestru"
6. "Plecăciunea morții" 



" 'n Crugu Bradului" (2002) (czyli coś na kształt hm... "w koronie świerku"?)  koncept- album zawierający 4 utwory z których najkrótszy trwa 12:11, każdy z nich reprezentuje porę roku, nakład płyty ograniczył sie do 3000 kopii (wykonanych ręcznie przez członków zespołu, każda płyta zawierała liść)
(pierwsza płyta w Code666)

Tracklist:
1. "I (Primăvară)" 
2. "II (Vară)" 
3. "III (Toamnă)" 
4. "IIII (Iarnă)"




"Scream of the Eastern Lands" (2003) split nagrany razem z  Besatt (Szwecja), Dub Buk (Ukraina), ImmortalHammer (Słowacja), Inferno (Czechy) i Verdeleth (Węgry)

Tracklist:
1. Din Afundul Adincului Intrupat
2. Sculptured Fog






"Inarborat Kosmos" (2005) epka (Code666)

Tracklist:
1. "Wordless Knowledge"
2. "Cînt de Sursur" 
3. "Uprising Follow" 
4. "Vaiet" 



"Om" (2006) ("Człowiek") masterpiece zespołu, punkt przełomowy w jego karierze otwierający wiele drzwi;
kolejny koncept- album, znalazł się na 6 miejscu zestawienia najlepszych albumów dekady magazynu Terrorizer. Na tej płycie juz konkretnie wkroczyły do akcji tradycyjne instrumenty ludowe z użycia których Negura jest znana, takie jak:

(wspomniany już) nai (fletnia pana)

tulnic  (to jest akurat zdjęcie z koncertu Dordeduha)


 toacă

kaval 






Oto jak o płycie opowiada Negru:
"OM" jest ściśle koncepcyjną płytą, opowiadającą o duchowej ewolucji. Album zaczyna się od opisu przyrody, wiekowego gospodarstwa i tego wszystkiego, co go otacza - gór, rzek. Są to takie podstawowe emocje towarzyszące miejscu skąd się wywodzimy, które każdy z nas przeżywa i nosi w sobie. Emocje towarzyszące tym miejscom są punktem wyjścia do rozważań nad ewolucją duszy człowieka. Jest w tym wszystkim medytacja, historia starodawnej ezoteryczności i najważniejszy, pradawny symbol OM niezbędny pojedynczej duszy do przekroczenia zasłony i wkroczenia w transcendentalny stan, gdzieś po innej stronie snu, gdzie świadomość zatapia się w ciszy."
(płyta wydana w Code666)



Tracklist:
1. "Ceasuri rele"
2. "Țesarul de lumini"
3. "Primul OM"
4. "Cunoașterea tăcută"
5. "Înarborat"
6. "Dedesuptul"
7. "Norilor"
8. "De Piatră"
9. "Cel din urmă vis"
10. "Hora soarelui"
11. "Al doilea OM"
12. "Văzduh"  





"Măiastrit" (2010) album nagrany po odejściu Hupogrammosa i Sol Faura, jest to reinterpretacja "Măiastru Sfetnic" (wydane w Lupus Lounge)

Tracklist:
01. vremea locului sortit
02. în-zvîcnirea apusului
03. a-vînt în abis 
04. al locului
05. bruiestru
06. plecaciunea morţii
07. a-vint în abis [acoustic version]
08. plecăciunea morţii [acoustic version]



"Vîrstele Pamîntului" (2010), (coś typu "Wieki Ziemii"), płyta na której grają już Corb i Spin a na wokalu jest Ageru Pământului, również pieczołowicie wydana w niewielkim nakładzie, okładki zrobione z drewna okręcone sznureczkiem a w środku poza płytą plakat i odrobina ziemii z Transylwanii, wydana również jako winyl (Code666)

Tracklist:
01. Pămînt
02. Dacia Hiperboreană
03. Umbra
04. Ochiul Inimii
05. Chei De Roua
06. Tara De Dincolo De Negură
07. Jar
08. Arborele Lumii 
09. Întoarcerea Amurgului 


 



"Focul Viu" (2011) ("Żywy ogień") 2 -płytowy live albumm,  nagrany jeszcze w czasach sprzed "wielkiego rozpadu", z Hupogrammosem i Sol Faurem
 (wydany w Prophecy)



i dla odmiany.. "Focul Viu" (2011) - tym razem DVD 




"Poartă de dincolo" (2011) ("Brama na drugą stronę") epka, już z  Fulmineosem i  Urzitem, zebrała średnie recenzje, (Code666)


***

W 2012 zespół był na tournee "Transilvanian Legacy" po USA i Kanadzie,
trwają prace nad Trylogią Transylwańską (we współpracy z Prophecy Productions) jej pierwsza cześć ("Tău", ) jest już gotowa, równolegle powstaje film będący "duchową interpretacją transylwańskiej natury".
No cóż, zobaczymy jak to się wszystko potoczy, Negru ewidentnie powinien już dawno pójść w projekt solowy bo współpraca z ludźmi mu się wyraźnie nie układa (choć zrezygnować z "marki" Negură Bunget? nie spodziewajmy się że to nastąpi;)

 W 2013 zespół dwa razy zagrał w Polsce, 18/05 i 01/10 w poznańskim "U Bazyla".


Na koniec: poglądowo np. to: (choć każdy zainteresowany muzyką NB nie będzie miał problemu z odnalezieniem jej w sieci)



i to




Kłaniam się.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Piszcie :)